校內得獎名單 2016-17

Sports Day

Event Position Name Class/House/Result
100m Boys A grade 1st HUNG LAP FUNG 5A L 11.52"
2nd WONG YUK KWAN 6A C 12.00"
3rd LAM CHIU WAI 5A W 12.34"
100m Boys B grade 1st LAM WING HIM 4A C 12.53"
2nd TING CHUNG CHING 4A C 12.63"
3rd CHEUNG MAN KWONG 3C H 13.15"
100m Boys C grade 1st CHAN YAT KIU 2C W 13.02"
2nd NG PAK CHUN 1D C 13.63"
3rd CHUNG CHI KUEN 2D H 13.78"
100m Girls A grade 1st CHAN KA LAI 4D H 17.63"
2nd YEUNG SZE NGA 5A W 16.69"
3rd LEE WING LAM 5B W 16.28"
100m Girls B grade 1st YUEN WING YI 4B W 14.56"
2nd LEE SZE LONG 4A W 15.40"
3rd CHAU HEI MAN 4D C 15.52"
100m Girls C grade 1st YAU CHUN YING 2D C 14.75"
2nd HO MING TUNG 1C L 15.01"
3rd CHEUNG HOI YING 2B W 15.70"
100m Hurdle Boys A grade 1st HUANG HUNG TA 4B L 19.93''
2nd LAM HOI KIT 5C H 20.50"
3rd WONG TING YUEN 5C C 20.81"
100m Hurdle Boys B grade 1st LAM WING HIM 4A C 17.59"
2nd HUANG HUNG CHUN 3A L 20.32"
3rd CHAU SHING CHEONG 3A L 21.26"
100m Hurdle Girls A grade 1st CHAN SZE YING 4B C 22.19"
2nd LAU SIN YI 5D H 37.03"
3rd
100m Hurdle Girls B grade 1st TAM WAI KUEN 4A C 26.79"
2nd WONG LOK YI 3D L 27.71"
3rd CHEUNG YEE TUNG 3D W 29.90"
1500m Boys A grade 1st CHEUNG CHIN TO 5B L 5'18.38"
2nd CHEUNG KA TO 6A H 5'18.56"
3rd IP LING PAK 4A L 5'33.34"
1500m Boys B grade 1st WONG YAT HEI 3D C 6'27.59''
2nd LO CHO TUNG 4D W 6'30.53''
3rd LO CHEUK HANG 3A C 6'34.27''
1500m Boys C grade 1st TANG TSZ FUNG 2D L 6'04.94"
2nd LAU CHI SHING 2A L 6'05.59"
3rd CHUNG HO KWONG 2C W 6'07.73"
1500m Girls A grade 1st WU WAI SHAN 6A L 7'07.72"
2nd LEE TSZ YIN 5C H 7'17.40"
3rd CHAN CHING YEE 6D C 7'31.95"
1500m Girls B grade 1st PANG WING KI 4B L 6'30.50"
2nd WONG KWAN TING 4B C 6'33.72"
3rd SIN SHI TING 4B H 7'36.90"
200m Boys A grade 1st CHEUNG KA TO 6A H 24.94"
2nd HUNG LAP FUNG 5A L 25.34"
3rd KWOK YUEN CHI 5B C 26.28"
200m Boys B grade 1st TING CHUNG CHING 4A C 25.99''
2nd YU WANG CHI 4B W 26.58''
3rd LAM SAM 3B W 28.75''
200m Boys C grade 1st CHAN YAT KIU 2C W 28.31''
2nd SIEH HO FUNG 2D H 29.28''
3rd NG PAK CHUN 1D C 29.281''
200m Girls A grade 1st NGAN SIU YAN 6C L 34.28''
2nd LEE WING LAM 5B W 35.78''
3rd YEUNG SZE NGA 5A W 36.31''
200m Girls B grade 1st YUEN WING YI 4B W 33.90''
2nd CHAN YICK SIM 4B L 34.30''
3rd CHAU HEI MAN 4D C 34.47''
200m Girls C grade 1st YAU CHUN YING 2D C 32.15"
2nd HO MING TUNG 1C L 34.15"
3rd LUI TIN YAN 2C H 34.46"
400m Boys A grade 1st WONG YUK KWAN 6A C 0'59.59"
2nd FAN LOK KIN 5B L 1'06.55''
3rd LI JIAN JIN 4C L 1'09.75''
400m Boys B grade 1st YU WANG CHI 4B W 1'03.21"
2nd LAM SAM 3B W 1'05.56"
3rd FUNG PAK CHUN 4C L 1'10.96"
400m Boys C grade 1st NG HONG YIU 2A H 1'07.09"
2nd SIEH HO FUNG 2D H 1'08.06"
3rd KUANG KIN CHUNG 2C C 1'15.99"
400m Girls A grade 1st LAU TSZ CHING 6B W 1'18.06"
2nd ZHOU YUETING 6B L 1'22.90"
3rd LIANG YING YAN 3D L 1'26.21"
400m Girls B grade 1st CHAN HIU TUNG 4B C 1'19.77"
2nd LAU CHING TING 3C C 1'20.71"
3rd YUEN TSZ SIN 4D L 1'21.28"
400m Girls C grade 1st LO WAI TUNG 2A C 1'23.11''
2nd CHAN MAN CHING 2D C 1'25.15''
3rd CHEUNG KA HANG ANGELINA 2D C 1'25.49''
4x100m Boys A grade Relay 1st COURAGE 7F C 49.78"
2nd LOYALTY 7F L 49.96"
3rd HONESTY 7F H 51.15"
4x100m Boys B grade Relay 1st COURAGE 7F C 51.90"
2nd HONESTY 7F H 55.39"
3rd WISDOM 7F W 55.81"
4x100m Boys C grade Relay 1st WISDOM 7F W 57.81"
2nd COURAGE 7F C 58.12"
3rd HONESTY 7F H 59.30"
4x100m Girls A grade Relay 1st COURAGE 7F C 1'02.93"
2nd LOYALTY 7F L 1'03.02"
3rd WISDOM 7F W 1'06.21"
4x100m Girls B grade Relay 1st WISDOM 7F W 1'05.59"
2nd COURAGE 7F C 1'05.68"
3rd LOYALTY 7F L 1'07.15"
4x100m Girls C grade Relay 1st COURAGE 7F C 1'06.16"
2nd HONESTY 7F H 1'08.56"
3rd LOYALTY 7F L 1'08.66"
4x400m Boys A grade Relay 1st LOYALTY 7F L 4'08.95"
2nd HONESTY 7F H 4'18.23"
3rd WISDOM 7F W 4'27.84"
4x400m Boys B grade Relay 1st COURAGE 7F C 4'24.93"
2nd WISDOM 7F W 4'33.31"
3rd LOYALTY 7F L 4'53.65"
4x400m Boys C grade Relay 1st HONESTY 7F H 4'47.83''
2nd LOYALTY 7F L 4'54.11''
3rd COURAGE 7F C 5'08.31''
4x400m Girls A grade Relay 1st LOYALTY 7F L 5'31.20"
2nd COURAGE 7F C 5'39.36"
3rd WISDOM 7F W 5'45.65"
4x400m Girls B grade Relay 1st COURAGE 7F C 5'28.21"
2nd LOYALTY 7F L 5'36.17"
3rd WISDOM 7F W 5'42.84"
800m Boys A grade 1st CHEUNG CHIN TO 5B L 2'26.30''
2nd FAN LOK KIN 5B L 2'27.46''
3rd LAM WING SING 4D H 2'29.72''
800m Boys B grade 1st WONG YAT HEI 3D C 2'37.46''
2nd YUNG CHUNG YIN 4D C 2'40.15''
3rd LO CHEUK HANG 3A C 2'42.84''
800m Boys C grade 1st LAU CHI SHING 2A L 2'56.72"
2nd KUANG KIN CHUNG 2C C 2'58.24"
3rd NG HO SZE 2D L 2'59.62"
800m Girls A grade 1st WU WAI SHAN 6A L 3'18.18"
2nd TAM TSZ YAN 5B C 3'24.51"
3rd LAM NICOLE ON CHIT 5C L 3'24.71"
800m Girls B grade 1st CHAN HIU TUNG 4B C 3'09.87''
2nd YUEN TSZ SIN 4D L 3'14.06''
3rd PANG WING KI 4B L 3'17.09''
800m Girls C grade 1st LO WAI TUNG 2A C 3'21.38''
2nd CHAN MAN CHING 2D C 3'27.11"
3rd FUNG LOK YI 1B W 3'28.60"
Discus Boys A grade 1st LAM HOI KIT 5C H 19.90m
2nd LAI TSZ TSUN 5D H 17.38m
3rd WOO KA KI 6B L 17.33m
Discus Boys B grade 1st CHEUNG MAN KWONG 3C H 25.13m
2nd YUNG CHUNG YIN 4D C 21.32m
3rd LUNG KA CHUN 4C H 18.92m
Discus Girls A grade 1st YIU WING LEE 6A W 15.79m
2nd FUNG MAN YI 5D C 14.94m
3rd WONG HIU LAAM 5B C 14.41m
Discus Girls B grade 1st WONG HIU CHING 4D W 13.19m
2nd LAM SIU YUK 3D W 12.60m
3rd LAM SIN HAANG 3B L 12.54m
High Jump Boys A grade 1st TSE KWAN KIU 6A C 1.500
2nd NG CHEUK FUNG 6A L 1.453
3rd LIU YUK LUN 6B W 1.452
High Jump Boys B grade 1st LAM SAM 3B W 1.35m
2nd LAM WING HIM / LO CHO TUNG 4A C 1.30m/4D W 1.30m
3rd
High Jump Boys C grade 1st TING KONG PAN 1B L 1.30m
2nd NG HONG YIU 2A H 1.201m
3rd TANG POK MAN 2B C 1.200m
High Jump Girls A grade 1st YIP MAN WAI 6A L 1.161m
2nd WU WAI SHAN 6A L 1.160m
3rd WU CARMEN 5A H 1.120m
High Jump Girls B grade 1st YUEN WING YI 4B W 1.25m
2nd WONG TSZ SZE 4D W 1.15m
3rd HO PO LAM 2B H 1.10m
High Jump Girls C grade 1st HO CHING YEE **New Record** 2C L 1.22m
2nd IP PUI LAM 1C H 1.00m
3rd
Javelin Boys A grade 1st KWOK YUEN CHI 5B C 24.60m
2nd LEE CHAK CHUEN 5D L 21.34m
3rd LAI TSZ TSUN 5D H 20.48m
Javelin Boys B grade 1st CHEUNG MAN KWONG 3C H 22.40m
2nd CHAU SHING CHEONG 3A L 20.84m
3rd LO KAM LUN 3C L 17.88m
Javelin Girls A grade 1st YIU WING LEE 6A W 15.60m
2nd YEUNG SZE CHING 6A C 15.30m
3rd LEUNG WAI KI 6A L 12.44m
Long Jump Boys A grade 1st FAN LOK KIN 5B L 4.90m
2nd SO HIU TUNG 6A H 4.73m
3rd CHAN HEI LONG 5D H 4.40m
Long Jump Boys B grade 1st SZETO CHUNG WANG 3B W 4.65m
2nd LO CHEUK HANG 3A C 4.08m
3rd LUK CHAK MAN 3B C 3.95m
Long Jump Boys C grade 1st SIEH HO FUNG 2D H 4.41m
2nd FAN HING 1A W 3.92m
3rd LAU TSZ HEI ANTHONY 2A H 3.91m
Long Jump Girls A grade 1st CHAN SIU YIN 6A L 3.88m
2nd YIP MAN WAI 6A L 3.73m
3rd CHAN SZE YING 4B C 3.34m
Long Jump Girls B grade 1st HO PO LAM 2B H 3.04m
2nd YUEN TSZ SIN 4D L 3.00m
3rd NG MAN YAN 4B H 2.95m
Long Jump Girls C grade 1st CHEUNG HOI YING 2B W 3.27m
2nd LUI TIN YAN 2C H 3.19m
3rd KWOK WING SHAN 1A C 2.97m
Shot Put Boys A grade 1st LAM HOI KIT 5C H 10.35m
2nd LAM WING SING 4D H 09.80m
3rd LAM CHIU WAI 5A W 09.53m
Shot Put Boys B grade 1st LEUNG TSZ CHUN 3B C 08.71m
2nd LUNG KA CHUN 4C H 08.22m
3rd LAW POK MAN 2D W 07.78m
Shot Put Boys C grade 1st NG WAI PANG 1C L 08.30m
2nd LAM TAT KAI 2D W 08.03m
3rd PANG KIN HEI 2D W 07.06m
Shot Put Girls A grade 1st WAN SI NGA 5C L 06.11m
2nd FUNG MAN YI 5D C 05.95m
3rd WONG HIU LAAM 5B C 05.67m
Shot Put Girls B grade 1st WONG ON KI 3B H 7.16m
2nd CHAN WING YEE 3C H 6.86m
3rd HO LOK YI 3A H 6.17m
Shot Put Girls C grade 1st LEE WING YEE 2C W 7.49m
2nd CHAN HIN KWAN 2B C 6.22m
3rd CHEUNG KA HANG ANGELINA 2D C 6.05m
Triple Jump Boys A grade 1st WONG YUK KWAN 6A C 10.77m
2nd WONG TING YUEN 5C C 10.70m
3rd HUNG SHEK PONG 5D W 10.63m
Triple Jump Boys B grade 1st SZETO CHUNG WANG 3B W 10.07m
2nd NG SHIU YIN 4C W 10.05m
3rd LUK CHAK MAN 3B C 08.58m